عکس opg چیست؟ و کاربرد آن به چه منظور است؟
شما نیز احتمالا وقتی که به دندانپزشکی مراجعه میکنید با کلمه  opg روبه رو شده اید که باید از دندان هایتان عکس opg تهیه شود. اما به طور کلی عکس opg چیست و چه کاربردی در دندانپزشکی دارد؟

OPG یک نمای پانوراما از فک ایجاد می کند در حالی که سفالوگرام یک اشعه ایکس از ساختارهای صورت است. سفالوگرام جانبی یک تصویر نیم رخ از صورت، فک ها و بافتهای نرم ایجاد می کند تا ارتباط دندان ها با فک، فک با جمجمه و ارتباط بافت نرم با دندان و فک را ارزیابی کند. شاید برای شما سوال باشد که معنای دقیق عکس opgچیست؟opg مخفف کلمه Ortho Pantomo Gram  است که کلمه ارتو در به معنی ارتودنسی باز است.

عکس OPG به چه منظور گرفته میشود؟
OPG ها معمولاً در معاینه عمومی دندانپزشکی استفاده می شوند، اما می توانند برای نظارت و تشخیص موارد زیر نیز انجام شوند:

دندانها (بررسی کلی)
حفره دندان
شکستگی ها
نابجایی
عفونت
تومورها
سینوس ها
شما هم نیاز به عکس OPG دارید؟
‌عکس OPG چیست و چه زمانی این عکس مورد نیاز است؟

OPG مخفف کلمه

Ortho Pantomo Gram می باشد. ‌

عکس دندانی، یک ابزار کمک تشخیصی برای مشکلات مرتبط به دهان، دندان و پوسیدگیها هستند، البته در این زمینه عکس هایی نظیر" بایتوینگ " و " پری اپیکال " هم کمک کننده است.

کاربرد عکس های رادیوگرافی دندان چیست؟
عکس دندان در موارد زیر کاربرد فراوانی دارند:

پوسیدگی

دیدن ضایعات عفونی و غیر عفونی دندان ها و کیست دندانی

دندان های نهفته

بیماری های لثه پیشرفته

شکستگی های استخوان و دندان

نیاز به درمان

ریشه (عصب کشی )

OPG را از کجا می توان تهیه کرد؟
دندانپزشکی Darlinghurst برای راحتی شما یک دستگاه OPG در محل دارد و تصاویر به صورت دیجیتالی تولید می شوند و همراه با سایر اشعه های ایکس در فایل دیجیتال شما ذخیره می شوند. تصویر در عرض چند ثانیه پس از تهیه OPG تهیه می شود و دندانپزشک شما آن را در پایان وقت ملاقات با شما بررسی می کند. این می تواند به عنوان بخشی از معاینه دندانپزشکی یا ملاقات جداگانه باشد. OPG تنها یک ابزار تشخیصی است که دندانپزشک شما برای اطمینان از حفظ سلامت دندان و جلوگیری از مشکلات غیر ضروری دندانپزشکی استفاده می کند.

چگونه برای انجام عکس opg حاضر شویم؟
معاینه اشعه ایکس پانوراما نیازی به آمادگی خاصی ندارد.

ممکن است از شما خواسته شود تا از یک پیش بند سربی برای احتیاط ایمنی استفاده کنید تا بقیه بدن خود را در برابر هرگونه اشعه ای که ممکن است از اشعه ایکس پانوراما پراکنده شود، محافظت کنید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که جواهرات خود را از ناحیه در حال تصویربرداری، عینک چشم و هرگونه اشیای فلزی که ممکن است با تصاویر اشعه ایکس تداخل داشته باشد، بردارید.

اگر احتمال بارداری وجود دارد، زنان همیشه باید به دندانپزشک یا جراح دهان خود اطلاع دهند. بسیاری از آزمایشات تصویربرداری در دوران بارداری انجام نمی شود تا جنین در معرض تابش قرار نگیرد. در صورت نیاز به اشعه ایکس، اقدامات احتیاطی برای به حداقل رساندن تابش اشعه به نوزاد انجام می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد بارداری و اشعه ایکس به صفحه ایمنی مراجعه کنید.

دستگاه اشعه ایکس پانوراما از دو طرف تشکیل شده است. یک لوله اشعه ایکس در یک طرف و فیلم اشعه ایکس یا یک آشکارساز در طرف مقابل نصب شده است. سر بیمار با چانه، پیشانی و استراحت پهلو قرار دارد. ممکن است به بیمار مسدود کننده نیش داده شود تا دهان را کمی باز کند تا تصویر واضح تری ایجاد شود.

روش کار به چه شکل است؟
اشعه ایکس نوعی تابش مانند نور یا امواج رادیویی است. اشعه ایکس از اکثر اجسام از جمله بدن عبور می کند. هنگامی که دستگاه مورد بررسی قرار می گیرد، دستگاه اشعه ایکس یک انفجار کوچک از تشعشع را که از بدن عبور می کند تولید می کند و تصویر را بر روی فیلم عکاسی یا یک آشکارساز مخصوص ضبط می کند.

در طول بررسی اشعه ایکس پانوراما، لوله اشعه ایکس به صورت نیم دایره در اطراف سر بیمار می چرخد ​​و از یک طرف فک شروع شده و از طرف دیگر خاتمه می یابد.

به جای تکیه بر فیلم قرار داده شده در داخل دهان، یک دستگاه اشعه ایکس پانوراما یک پرتو را از طریق بیمار به فیلم یا یک آشکارساز که در مقابل لوله اشعه ایکس می چرخد، منتقل می کند.

اکثر تصاویر اشعه ایکس فایل های دیجیتالی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره می شوند. این تصاویر ذخیره شده برای تشخیص و مدیریت بیماری به راحتی قابل دسترسی هستند.

فرمت دیجیتالی همچنین به دندانپزشک اجازه می دهد تا کنتراست، روشنایی و تاریکی تصویر را برای تجسم بهتر ساختارها و بافتهای خاص تنظیم و تغییر دهد. تصاویر روی فیلم قابل تنظیم یا تغییر نیستند.

آدرس ارتباطی ما

آدرس  : شیراز ، بلوار ستارخان، کوچه ۱۷، ساختمان صد گل، واحد ۳۰

موبایل : 09029179518

ایمیل  : info[at]drbehtarinezhad[dot]com

اصلاح طرح لبخند، طراحی خط لبخند در شیراز

داشتن لبخندی زیبا برای بیشتر مردم حائز اهمیت می‌باشد. اصلاح طرح لبخند یا همان طراحی خط لبخند (شیراز) روشی برای زیباتر کردن چهره‌ی شما می‌باشد. برای انجام طراحی لبخند، ابتدا باید مشکلاتی که دندان و یا فک شما دارد را حل کنید، پس علاوه بر زیبایی، فواید درمانی زیادی هم دارد. در فرآیند طراحی لبخند، با روش‌های مختلفی مثل لمینت، ارتودنسی و...، رنگ، فرم، شکل، موقعیت و دیگر مشکلات دندان اصلاح می‌شود.

دکتر مریم بهتری نژاد طراحی خط لبخند در شیراز، طراحی خط لبخنـــد در شیـــراز