درمان ریشه، عصب کشی یا روت کانال تراپی روشی است که برای از بین بردن بافت پالپ عفونی از قسمت داخلی یا همان کانال های دندان استفاده می شود. کانال های دندان خالی و تمیز شده و دیواره های ریشه ها با فایل های انعطاف پذیر مخصوص نیکل تیتانیوم پاکسازی می شوند.

با استفاده از درمان ریشه به طور متوسط 17 میلیون دندان را در هر سال ترمیم و نگهداری می کند. بنابراین حفظ و نگهداری دندان با این روش و از بین بردن درد، بهتر از خارج کردن و کشیدن دندان است.

سه اجزای اصلی دندان:
مینا، که همان پوسته محافظ می باشد

عاج، یک لایه میانی نرم تر و حساس است

و به لایه داخلی بافت نرم دندان، پالپ گفته می شود

پالپ بخش داخلی از دندان است که از بافت عصبی، بافت لنفاوی و رگ های خونی تشکیل می شود. اگر به هر علتی به پالپ دندان آسیب وارد شود. ( مثلا: قرار گرفتن در معرض باکتری های دهانی از طریق پیشرفت پوسیدگی، وارد شدن شکستگی دندان به پالپ یا وارد شدن ضربات شدید به صورت ) به پالپ دندان آسیب غیر قابل بازگشت وارد می شود در نتیجه دندان شروع به مردن می کند. اغلب درمان ریشه برای جلوگیری از بروز عفونت و جلوگیری از کشیدن دندان لازم می شود.

درمان کانال ریشه یا عصب کشی شامل: ضد عفونی کردن کانال دندان و از بین بردن همه بافت عصبی، بافت لنفاوی، بافت خونی، باکتری و عفونت از کانال های دندان است. زمانی که کانال های آسیب دیده یا تحت تاثیر قرار گرفته ی دندان، به اندازه ی کافی تمیز شوند و شکل بگیرند، آنها را با موادی مخصوص پر می کنند که از بروز مجدد درد و عفونت جلوگیری شود.

علائم نشان دهنده عفونت دندان:
برخی از علائم نشان دهنده درگیری بافت پالپ و عصب دندان شامل موارد زیر است و به همین دلیل ممکن است به درمان ریشه نیاز داشته باشید.

درد شدید
تغییر رنگ دندان
ورم و آبسه در اطراف بافت لثه
قابل مشاهده بودن علائم عفونت و پوسیدگی در عکس رادیوگرافی
حساسیت قابل توجه یا شدید به گرما و سرما
عدم توانایی در گاز گرفتن
در چنین شرایطی، دندانپزشکان معمولا درمان ریشه را برای نجات دندان آسیب دیده و حفظ عملکرد دندان توصیه می کنند.

علل دردناک بودن درد دندان:
بافت عصبی، خون و بافت لنفاوی در کانال ریشه قرار دارند. پالپ در داخل کانال ها دندان جای گرفته است.

دندان به دلایل مختلفی ممکن است متورم یا عفونی شود، از جمله: پوسیدگی شدید دندان، ترک یا خرد شدن دندان یا وارد شدن آسیب به دندان.

از طرف دیگر، عدم ترمیم مانند: عدم پر شدن دندان و تاج دندان می تواند موجب تقویت نفوذ باکتری ها به درون پالپ دندان شود. در نهایت پس از آلوده شدن، پالپ دندان شروع به مردن می کند و پاسخ های التهابی بدن، تنظیم آن را به دست می گیرند. این عفونت و التهاب می توانند موجب درد قابل توجهی شوند که ما آن را به صورت دندان درد حس می کنیم.

زمانی که کشیدن دندان تنها راه حل باشد، برای حفظ کارایی ممکن است ایمپلنت یا یک بریج دندانی جایگزین آن شود. در نتیجه:

عمل گاز زدن و خوردن مناسب، حفظ می شود.
از جابجایی دندان های اطراف جلوگیری می گردد.
از طرفی، یک عفونت شدید می تواند بسیار خطرناک باشد، بنابراین یک دندانپزشک با ارزیابی حرفه ای خود می تواند متوجه علت درد شود. در صورتی که عفونت فراتر از فک صورت برود (تا سر و گردن گسترش پیدا کند)، ممکن است به درمان بیشتری نیاز باشد، از جمله: بستری شدن در بیمارستان.

درمان ریشه دندان چگونه انجام می شود؟
در زمان اولین مراجعه ی دندانپزشکی، ممکن است چند روز قبل از انجام عمل درمان ریشه، درمان آنتی بیوتیکی تجویز شود. در ابتدای کار، دندانپزشک دندان مورد نظر را با استفاده از یک مانع یا جدار لاستیکی جدا می کند و آن را به اندازه کافی بی حس می کند تا در حین انجام عمل، از درد جلوگیری شود.

گام بعدی این است که برای دسترسی به محفظه پالپ و کانال های مربوط به دندان از یک فرز استفاده شود. سپس با استفاده از فایل های انعطاف پذیر از جنس نیکل تیتانیوم، دندانپزشک به طرز ظریفی طول کانال ها و نوک ریشه را کاملا تمیز می کند تا تمام عفونت و بافت ها موجود، از بین بروند.

این فرآیند با دقت زیادی انجام می شود تا کم ترین آسیب به اطراف لیگامان (رباط) و استخوان وارد شود. بنابراین، دندانپزشک ممکن است از ابزارهای مکملی برای اندازه گیری طول ریشه یا برطرف کردن کامل عفونت استفاده کند. این ابزارها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

اشعه X دیجیتالی، برای مرحله ی تمیز کردن
اپکس لوکیتور، به عنوان كاوشگر الكتریكی برای یافتن نوك ریشه
میكروسكوپ، برای ایجاد بزرگنمایی 32 برابر
سپس دندانپزشک، دندان را ضد عفونی و پر می کند. البته برخی از دندانپزشکان و اندودنتیست ها (دندانپزشک متخصص درمان ریشه) از یک وسیله خاصی برای پر کردن کانال با موادی به نام گوتا پرچا استفاده می کنند. ( گوتا پرچا: یک ماده ی طبیعی، سازگار با بافت زنده و ضد باکتری است که حدودا به مدت 15 دقیقه درون ناحیه ی توخالی گسترش پیدا می کند و آن را می بندد.)

سایر دندانپزشکان و اندودنتیست ها ممکن است از فرایند پیوند یا اتصال، برای درزگیری دندان با مواد رزین استفاده کنند. سپس دندانپزشک سوراخ یا شکاف دستیابی کانال را به طور موقتی یا دائمی پر می کند. در برخی مواقع، این پر کردن موقتی سوراخ، برای دسترسی به کانال های ریشه است تا زمانی که بهبودی فراهم شود.

زمانی که دندان به درستی ترمیم شود و فرض بر این باشد که عمل کانال ریشه موفقیت آمیز بوده است، ترمیم دائمی ( مانند: پر کردن دندان، تاج) انجام می شود. در مدت زمان تکمیل پروسه درمان، ممکن است برای جلوگیری از درد و ناراحتی ناشی از این روش، ممکن است مصرف دارویی نیز تجویز شود.

هزینه درمان ریشه چقدر است؟
هزینه روش کانال ریشه ممکن است برحسب اینکه شما نیاز به درمان تخصصی یا عمومی داشته باشید و اینکه کدام دندانتان نیاز به درمان ریشه دارد و آن دندان شامل چند کانال می شود، متفاوت خواهد بود. هزینه دقیق درمان در جلسه مشاوره حضوری به همراه تهیه عکس رادیوگرافی دیجیتال مشخص خواهد شد.

یافتن دندانپزشک مناسب:
ممکن است کانال های ریشه ای ساده توسط یک دندانپزشک عمومی یا خانوادگی انجام شود. با این وجود، اگر کانال ریشه شامل یک مجموعه آناتومی باشد که پیدا کردن، هدایت یا رسیدن به ریشه را دشوار کند، ممکن است نیاز به یک متخصص اندودنتیست باشد.

اندودنتیست ها، دندانپزشکان متخصص اند که تجربیات زیادی دارند و روی اختلالات پالپ دندان تمرکز می کنند و در درمان هایی مانند: کانال ریشه تخصص دارند. همچنین متخصص دندانپزشک، برای دندان هایی با بیش از یک کانال مانند: دندان های آسیای بزرگ، توصیه می شود.

مزیت های درمان امروزی:
با گسترش پیشرفت ها در زمینه ی ابزارها و انواع تجهیزات دندانپزشکی می توان انتظار درمان هایی با کیفیت بالاتری را داشت.

به عنوان مثال:

متخصصان اندودنتیست و دندانپزشکان گذشته، برای پیدا کردن کانال های ریزی که در بافت پالپ قرار دارند، مجبور بودند مسیرشان را از طریق آناتومی دندان احساس کنند اما امروزه استفاده از میکروسکوپ، به دندانپزشکان این امکان را می دهند که به راحتی بتوانند به سمت پیچیده ترین آناتومی ها حرکت کنند.
نیدل اولتراسونیک: در گذشته، حذف فایل های شکسته از ریشه بسیار سخت بود و در بعضی مواقع موجب از بین رفتن دندان می شد اما امروزه ممکن است از یک سوزن اولتراسونیک برای ارسال لرزش در کانال به یک فایل شکسته برای از بین بردن آن، استفاده شود.
لیزر مایع: اندودنتیست یا دندانپزشک ممکن است دندان را با استفاده از لیزر مایع با محلول سفید کننده، ضد عفونی کند. این فناوری در حال توسعه است و استفاده از لیزر مایع بسیار نوید بخش می باشد.

آدرس ارتباطی ما

آدرس  : شیراز ، بلوار ستارخان، کوچه ۱۷، ساختمان صد گل، واحد ۳۰

موبایل : 09029179518

ایمیل  : info[at]drbehtarinezhad[dot]com

اصلاح طرح لبخند، طراحی خط لبخند در شیراز

داشتن لبخندی زیبا برای بیشتر مردم حائز اهمیت می‌باشد. اصلاح طرح لبخند یا همان طراحی خط لبخند (شیراز) روشی برای زیباتر کردن چهره‌ی شما می‌باشد. برای انجام طراحی لبخند، ابتدا باید مشکلاتی که دندان و یا فک شما دارد را حل کنید، پس علاوه بر زیبایی، فواید درمانی زیادی هم دارد. در فرآیند طراحی لبخند، با روش‌های مختلفی مثل لمینت، ارتودنسی و...، رنگ، فرم، شکل، موقعیت و دیگر مشکلات دندان اصلاح می‌شود.

دکتر مریم بهتری نژاد طراحی خط لبخند در شیراز، طراحی خط لبخنـــد در شیـــراز